برف و باران وکولاک برای 19 استان ، سامانه بارشی دوباره فعال شد

به گزارش همیار مشاوره، سازمان هواشناسی با صدور 3 هشدار نارنجی و زرد از رگبار شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و بارش برف و کولاک در نقاط سردسیر و ارتفاعات اطلاع داد.

برف و باران وکولاک برای 19 استان ، سامانه بارشی دوباره فعال شد

همیار مشاوره: سازمان هواشناسی با صدور 3 هشدار نارنجی و زرد از رگبار شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و بارش برف و کولاک در نقاط سردسیر و ارتفاعات اطلاع داد.

سازمان هواشناسی کشور با اشاره به فعالیت سامانه بارشی همراه با رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و در ارتفاعات و منطقه ها سردسیر بارش برف و احتمال کولاک هشدار زرد صادر کرد.

بر اساس این هشدار، منطقه ها زیر در روزهای یکشنبه تا سه شنبه تحت تاثیر سامانه فوق خواهند بود:

یکشنبه 1402/08/28: آذربایجان غربی، غرب کردستان، کرمانشاه، ایلام، نیمه غربی لرستان، خوزستان، بوشهر، غرب فارس

دوشنبه 1402/08/29: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، اصفهان، کرمان، هرمزگان، یزد و ارتفاعات و دامنه در گلستان، مازندران و گیلان

سه شنبه 1402/08/30: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، ایلام، شمال و شرق خوزستان، لرستان و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران و سمنان

بر اثر این مخاطره جوی احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد شدید موقت، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن سال و احتمال تاخیر در پرواز، احتمال لغزندگی در جاده های کوهستانی و نقاط سردسیر به سبب بارش برف پیش بینی شده است.

سازمان مذکور موارد زیر را توصیه کرد:

عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی، حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیر.

صدور هشدار نارنجی برای 19 استان

سازمان هواشناسی بعلاوه با تاکید بر تشدید فعالیت سامانه بارشی در روز دوشنبه 1402/08/29 همراه با رگبار شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و در نقاط سردسیر و ارتفاعات بارش برف و کولاک هشدار نارنجی صادر کرد.

بر اساس این هشدار نیمه جنوبی و غرب آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، مرکزی، غرب و جنوب اصفهان، ارتفاعات در استان های قزوین، البرز و تهران و نیمه غربی استان های هرمزگان و کرمان در مخاطره جوی خواهند بود.

بر اثر این مخاطره جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، لغزندگی گردنه های کوهستانی و نقاط سردسیر به سبب بارش برف، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، آب گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهن سال و خسارت به محصولات باغی و زراعی پیش بینی شده است.

سازمان فوق موارد زیر را توصیه کرد:

عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، خودداری از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، محدودیت در فعالیت های عمرانی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد، آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیر، پرهیز از سفرهای غیر ضروری.

افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد دیگری از افزایش سرعت وزش باد جنوب شرقی (بیشینه سرعت وزش باد تا 32 نات) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 2/5 متر در سواحل و بیش از 2/5 متر در فراساحل و رخداد رگبار و رعد و برق اطلاع داد.

بر اساس این هشدار نیز منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر در شمال خلیج فارس از عصر یکشنبه 1402/08/28 تا پیش از ظهر سه شنبه 1402/08/30 با مخاطره جوی روبرو خواهند شد.

بر اثر این مخاطره جوی خطر غرق شدن شناگران و پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در ترددها و فعالیت های دریایی، خطر غرق شدن شناورها به ویژه شناورهای سبک و نیمه سنگین، خطر خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحلی و اختلال در فعالیت های سکوهای نفتی محتمل خواهد بود.

سازمان مذکور موارد زیر را توصیه کرد:

منع شنا و غواصی و تردد قایق های سبک و تفریحی، منع فعالیت های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر، منع فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای روبروه با خسارت احتمالی به وسیله کلیه فعالان دریایی.

منبع: توریسم آنلاین

به "برف و باران وکولاک برای 19 استان ، سامانه بارشی دوباره فعال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برف و باران وکولاک برای 19 استان ، سامانه بارشی دوباره فعال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید