برای نخستین بار؛ بارندگی و افزایش انتشار دی اکسید کربن

به گزارش همیار مشاوره، براساس یک مقاله تحقیقاتی محققان فاش کرده اند که بارندگی بیشتر در فصول مرطوب باعث آزاد شدن بیشتر دی اکسید کربن از خاک می شود.

برای نخستین بار؛ بارندگی و افزایش انتشار دی اکسید کربن

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی همیار مشاوره به نقل از شینهوا، براساس یک مقاله تحقیقاتی که اخیرا در ژورنال Ecology and Evolution منتشر شده است، محققان چینی فاش کرده اند که بارندگی بیشتر در فصول مرطوب باعث آزاد شدن بیشتر دی اکسید کربن از خاک می شود.

محققان باغ گیاه شناسی جنوب چین تحت آکادمی علوم چین (CAS) آزمایش دستکاری بارش را برای شبیه سازی یک فصل مرطوب با تاخیر و یک فصل مرطوب با بارندگی بیشتر در طی یک دوره سه ساله از 2012 تا 2015 انجام دادند؛ آنها امیدوار بودند که یاد بگیرند چگونگی تغییرات بارندگی فصلی بر تنفس خاک، به ویژه در جنگل های گرمسیری فصلی تأثیر می گذارد.

نتایج نشان داد که تأخیر در فصل مرطوب به طور قابل توجهی رطوبت ماهانه در طول فصل خشکی را افزایش می دهد، در حالی که فصل مرطوب با بارندگی بیشتر تأثیر معنی داری بر رطوبت ماهانه خاک ندارد.

در سال 2015، تأخیر در فصل مرطوب باعث افزایش چشمگیر سطح برگ و زیست توده میکروبی خاک، اما باعث کاهش زیست توده ریشه ریز شده است. این نشان داد که فصل مرطوب تأخیر انتشار دی اکسید کربن از میکروب های خاک را تسریع می کند.

در همین حال، فصل مرطوب با بارندگی بیشتر باعث افزایش قابل توجه تجزیه بستر و تسریع انتشار دی اکسید کربن از خاک شد.

بنابراین هم یک فصل مرطوب با تأخیر و هم یک فصل مرطوب با بارندگی بیشتر تأثیر قابل توجهی در تنفس خاک و اکوسیستم آن خواهد داشت.

آزمایش دستکاری بارش در ایستگاه تحقیقاتی Xiaoliang برای اکوسیستم های ساحلی گرمسیری در استان گوانگدونگ در جنوب چین انجام شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "برای نخستین بار؛ بارندگی و افزایش انتشار دی اکسید کربن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای نخستین بار؛ بارندگی و افزایش انتشار دی اکسید کربن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید