تزریق واکسن پس از ابتلا به کرونای حاد چه مزیتی دارد؟

به گزارش همیار مشاوره، به نقل از العین، یک مطالعه نو نشان می دهد افرادی که به کرونا مبتلا شده و علائم شدیدی داشتند و سپس از بهبودی واکسن دریافت نموده اند، در مقایسه با افرادی که از علائم محدودی داشته اند، کمتر دچار عفونت شدید بعدی با گونه های نو مانند دلتا می شوند.

تزریق واکسن پس از ابتلا به کرونای حاد چه مزیتی دارد؟

محققان دریافته اند که نمونه های خون جمع آوری شده از بیماران مبتلا به کرونا و کارکنان مراقبت های بهداشتی که دو دوز واکسن را دریافت نموده اند، نشان دهنده کاهش پاسخ ایمنی نسبت به سویه های آلفا، بتا و گاماست.

این مطالعه که نتایج آن در مجله Science Advances منتشر شد، نشان داد که نمونه های خون جمع آوری شده از افراد واکسینه شده در برابر ویروس که هنگام ابتلا به آن دارای علائم شدیدی بودند، پاسخ ایمنی کافی برای مبارزه با گونه های تازه داشته اند.

در مقابل نمونه های بیمارانی که علائم خفیفی داشتند، پاسخ ایمنی کمتری نسبت به سویه اولیه داشتند و هیچ پاسخی به انواع بتا و گاما نشان ندادند.

تام کانیلز نویسنده این مطالعه می گوید: دریافتیم افرادی که علائم میانه کرونا را تجربه نموده اند، سطح کافی آنتی بادی برای شناسایی انواع ویروس را ندارند، بنابراین احتمالاً این افراد به واکسنی با هدف افزایش پاسخ ایمنی بدن به ویروس و متغیر های آن احتیاج دارند.

او اضافه نمود: قبلاً معین بود که واکسن های موجود حفاظت خوبی را ارائه می دهند، اما در مطالعه خود نشان دادیم که این حفاظت به احتمال زیاد بسته به نوع سویه آلوده فرق دارد.

در این مطالعه، کانیلز و همکارانش سطح آنتی بادی را در نمونه های خونی جمع آوری شده از 69 بیمار بستری و غیر بستری در هلند و 50 کارمند مراقبت های بهداشتی که دو دوز واکسن Pfizer-Biontech دریافت نموده بودند، پس از 4 تا 6 هفته پس از ظاهر شدن علائم ارزیابی کردند.

داده ها نشان داد که سطح آنتی بادی در بیمارانی که برای درمان کرونا احتیاج به بستری شدن داشتند در مقایسه با بیمارانی که علائم خفیفی داشتند بیشتر بود.

به گفته محققان، این سطوح به مقدار کافی در این بیماران برای مقابله با عفونت با نوع بتا به همان مقدار موثر است که واکسینه شده اند.

تقریباً 40 درصد از بیماران مبتلا به کرونا که در این مطالعه احتیاجی به بستری نداشتند، آنتی بادی های کافی برای غلبه بر فشار بتا فراوری ننموده اند.

کانیلز تأکید می نماید: متوجه شدیم افرادی که دارای سطح بالایی از آنتی بادی ها هستند، علائم شدید کرونا را نشان داده اند یا کاملاً واکسینه شده اند، انواع ویروس را بهتر تشخیص می دهند، که آن ها را قادر می سازد تا بر آن غلبه نمایند.

منبع: همگردی

به "تزریق واکسن پس از ابتلا به کرونای حاد چه مزیتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن پس از ابتلا به کرونای حاد چه مزیتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید