علائم سرطان پوست را بشناسید

به گزارش همیار مشاوره، شاید کسی از پوست توقع نداشته باشد که خودش را درگیر بیماری های سخت کند اما متاسفانه یکی از سرطان های شایعی که مردم ایران را درگیر می نماید، سرطان پوست است.

علائم سرطان پوست را بشناسید

پوستی که قرار است یک عامل محافظ روی ارگان های بدن باشد، ناگهان خودش به تهدید بزرگی تبدیل می گردد. تهدیدی به نام سرطان. سرطان پوست هم مثل سرطان های ریه، روده، معده، سینه و پروستات تا همین چند سال پیش جزو سرطان های شایع بود اما حالا از بقیه موارد پیشی گرفته تا جایی که آمارها نشان می دهد این سرطان به صدر جدول صعود نموده است و اولین بین مردان و دومین بین زنان است. با این حال بهتر است این سرطان را که اتفاقا خیلی چراغ خاموش و آرام حرکت می نماید، بشناسید. چون اگر زود این بیماری را تشخیص بدهید می توانید از پس آن هم به خوبی بربیایید.

سرطان پوست را بشناسیم

سرطان پوست بیماری خطرناکی است اما اگر زود شناخته گردد می توان از شرش خلاص شد. به همین علت زمان تشخیص این بیماری باید در کوتاه ترین زمان ممکن اتفاق بیفتد. سرطان پوست بیشتر در قسمت هایی از بدن دیده می گردد که با نور خورشید و بخصوص اشعه فرابنفش در تماس هستند، البته در قسمت های دیگر بدن که در معرض نو رخورشید نیستند هم می توان آن را پیدا کرد. با این پیش زمینه بهتر است علائم و انواع این بیماری را بشناسید:

سرطان سلول سنگفرشی این نوع از سرطان پوست در قسمت هایی از پوست دیده می گردد که در معرض نور مستقیم خورشید هستند. البته در اطراف دهان و آلت تناسلی هم می توان نشانه های آن را دید و وجود لکه های زبر و قرمز که خونریزی می نمایند، وجود ضایعات کوچک که مرکز آن ها خونریزی می نماید، زخم های باز که پوسته پوسته می شوند، خونریزی می نمایند و بهبود پیدا نمی نمایند و زگیل هایی که پوسته پوسته می شوند و خونریزی می نمایند از نشانه های سرطان سلول سنگفرشی است. این نوع سرطان پوست اگر زود درمان نگردد، ممکن است به غدد لنفاوی یا بقیه اندام ها سرایت پیدا کند.

سرطان آکتینیک کراتوز در این نوع سرطان ضایعات پوستی به صورت ناهموار و سخت روی پوست بدن پدیدار می گردد. در این نوع سرطان ضایعات خیلی ریزند و ممکن است با چشم دیده نشوند و فقط با لمس پوست که مثل سمباده است می توان آن را حس کرد. رنگ این ضایعات قرمز است اما ممکن است زرد، صورتی و قهوه ای هم باشند. این نوع سرطان بعد از تشخیص باید خیلی سریع درمان گردد.

سرطان سلول پایه ای این نوع سرطان در سلول های پایه ای که زیر اپیدرم هستند بروز پیدا می نماید. در این نوع سرطان لکه های قرمز روی پوست با خارش، درد و پوسته پوسته شدن دیده می گردد. زخم های بدن بعد از 10روز هنوز سرجای خودشان هستند. توده های صورتی، قرمز، سفید یا قهوه ای و سیاه بسته به رنگ پوست فرد بروز پیدا می نماید. سرطان سلول پایه ای هم در قسمت هایی از پوست که در معرض مستقیم نور خورشید است، بیشتر دیده می گردد اما نکته مهم این است که سرطان پایه ای رشد آرامی دارد و می توان جلوی پیشرفتش را گرفت و درمانش کرد.

ملانوما شاید یکی از خطرناک ترین انواع سرطان پوست همین ملانوما باشد. این نوع سرطان در مردان بیشتر روی کمر، سینه و سر و گردن ظاهر می گردد اما در زنان بیشتر در پاها. البته احتمال بروز این بیماری در قسمت های دیگر بدن حتی چشم ها هم وجود دارد. ملانوما را با این نشانه ها بهتر می توان شناخت:

میزان و سایز میزان خال های سرطانی ملانوما معمولا بیشتر از شش میلی متر است.

نداشتن تقارن اگر وسط خال های معمولی خط بکشید در دو طرف با هم در تقارن هستند اما خال های سرطانی این شکلی نیستند یعنی دو طرف خط با هم کاملا متفاوت هستند.

حاشیه خال خال سرطانی سطحی ناصاف و برجسته یا سوراخ سوراخ دارد.

تغییر رنگ خال های معمولی رنگ های یک دست و یکنواختی دارند اما خال های سرطانی ممکن است به رنگ های، سفید، آبی، سیاه، صورتی، قرمز، قهوه ای و سفید هم بروز پیدا کند.

این بیماری چگونه درمان می گردد؟

اگر سرطان به دیگر قسمت های بدن سرایت نموده باشد پزشک متخصص از شیمی درمانی یا عمل جراحی یا پرتو درمان استفاده می نماید اما اگر سرطان پیشرفت ننموده باشد و زود تشخیص داده گردد می توان با این راه ها از شرش خلاص شد:

استفاده از کرم ها پزشک با تشخیص نوع و شدت سرطان برخی کرم های ویژه برای درمان ضایعه پوستی تجویز می نماید.

خشک کردن الکتریکی در این روش ضایعات از طرف وسیله ای به شکل قاشق برداشته می گردد و با یک سوزن و انرژی الکتریکی سوزانده می گردد.

کرایوسرجری در این روش درمانی ضایعه پوستی در معرض مایع نیتروژن قرار می گیرد تا ضایع کوچک گردد یا از بین برود.

جراحی اکسیژنال در این روش پزشک متخصص ضایعه پوستی و اطراف آن را با تیغ جراحی برمی دارد. بعد از جراحی قسمت مورد نظر را آزمایش می نمایند، اگر باز سلول سرطانی دیده گردد، دوباره این درمان را تکرار می نمایند.

غیر از پوست این سرطان از کجاها سردر می آورد؟

شاید باورتان نگردد اما سرطان پوست ممکن است در جاهایی که حتی فکرش را هم نمی کنید ریشه بدواند مثل:

چشم ها پلک چشم مستعد به انواع سرطان پوست غیرملانومایی است. این گونه سرطان ها بیشتر در پلک پایین بروز پیدا می نماید. هرگونه ورم، قرمزی و خونریزی می تواند خطرناک باشد.

دهان دور لب ها و درون دهان هم می تواند درگیر سلول های سرطان پوست گردد. پس همواره زیر زبان، سقف دهان و داخل گونه ها را چک کنید. ضایعات قرمز تیره و آفت هایی را که بعد از سه هفته درمان نمی شوند، جدی بگیرید.

اندام تناسلی

کف سر پوست سر هم می تواند جایگاهی برای سلول های سرطانی باشد.

گوش سرطان پوست می تواند در هر سه بخش گوش خارجی بروز پیدا کند. زخم های کوچک، برآمدگی های ریز، قرمز و جوش های دردناک را در این قسمت جدی بگیرید.

ناخن تغییر رنگ و کم رنگ شدن ناخن ها را جدی بگیرید. خط های تیره و رنگ رفتگی پوست دور ناخن هم مهم است.

سینه پزشکان متخصص توصیه می نمایند زنان وقتی سینه هایشان را برای سرطان سینه آنالیز می نمایند حواس شان به تغییر رنگ، لکه ها و خال های نو هم باشد.

چگونه می توان از سرطان پوست پیشگیری کرد؟

با این که این بیماری چراغ خاموش حرکت می نماید اما می توان با رعایت چند نکات مهم از بروز آن جلوگیری کرد، مثل:

افرادی که زیر نور مستقیم خورشید کار می نمایند مثل زنان شالیکار، زنان کارگر، مردان ماهیگیر، کشاورزان، کارگرهای ساختمانی و جاده سازی بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند به همین علت باید از کلاه و کرم های ضدآفتاب استفاده نمایند. برترین راه کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست فرار از آفتاب است. در تابستان لباس آستین بلند بپوشید و از کلاه های لبه دار بهره ببرید. اگر مجبورید ساعت های زیادی زیر نور خورشید کار کنید دست هایتان را با پارچه سفید بپوشانید. عینک آفتابی بزنید و هر دو ساعت یک بار کرم ضدآفتاب را تنو کنید.

استفاده از رژیم غذایی مدیترانه ای یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجاتی مثل چغندر، کدو حلوایی، کلم بروکلی، هویج، غلات سبوس دار، روغن زیتون و ماهی مقاومت بدن را در مقابل سرطان پوست بالا می برد. اسیدهای چرب امگا3 به همراه فیبر خوراکی، ویتامین D و E ترکیبات مورد احتیاج برای مقابله با سلول های سرطانی هستند.

دوری از برنزه شدن برنزه شدن چه به صورت طبیعی که باید زمان زیادی زیر نورمستقیم خورشید باشید چه به صورت غیرطبیعی با استفاده از دارو دستگاه می تواند زمینه بروز سرطان پوست را فراهم کند.

آنالیز کردن مداوم پوست پزشکان متخصص معتقدند با آنالیز هر ماهه پوست می توان به تشخیص و درمان سرطان پوست یاری زیادی کرد. پس هر ماه بدن خود را آنالیز کنید و از کنار هر خال و جوش های نامتعارف و زخم های طولانی به راحتی عبور نکنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "علائم سرطان پوست را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم سرطان پوست را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید