ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟

به گزارش همیار مشاوره، رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه احتمال سرایت ویروس کرونا به وسیله مواد غذایی وجود دارد، گفت: این احتمال به خصوص در خصوص غذاهای غیر صنعتی، غیر کارخانه ای و سنتی بیشتر است.

ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟

به گزارش همیار مشاوره از ایسنا، امیرمحمد مرتضویان- رییس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- در نشست خبری تازه های غذا، تغذیه و کرونا با اشاره به نتایج مطالعات صورت گرفته در این مرکز تحقیقات و انیستیتو با بیان اینکه در ابتدای اپیدمی کرونا این سوال مطرح بود که آیا مواد غذایی شامل خود غذا و بسته بندی غذا می تواند باعث سرایت ویروس به بدن شوند، گفت: تحقیقات ما نشان داده که این احتمال وجود دارد ولی سازمان جهانی بهداشت قویا در ابتدا خاطرنشان کرد که سرایت کرونا به وسیله غذا صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه در کل میکروب و باکتری از دو طریق می تواند آلودگی را وارد بدن کند، گفت: یا غذاها خاستگاه میکروب هستند و یا اینکه آلودگی ثانویه صورت می گیرد یعنی به نحوی غذا آلوده شده و بعد آن آلودگی وارد بدن شده است.

وی اضافه کرد: در مورد کرونا فرضیه اول کمتر احتمال دارد یعنی غذا خاستگاه ویروس باشد که البته تحقیقاتی در این رابطه در جریان است ولی به وسیله غذای آلوده به ویروس یا به وسیله ترشحات تنفسی فرد مبتلا این احتمال یعنی سرایت الودگی به وسیله غذای آلوده به انسان وجود دارد و اکنون ثابت شده است که اگر فردی آلوده به کرونا باشد با یک عطسه و سرفه می تواند غذا را آلوده کند و این آلودگی را به سایرین منتقل کند.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی با تاکید بر اینکه امکان سرایت کرونا به وسیله غذا به بدن وجود دارد و این موضوع به خصوص در مورد غذاهای غیر صنعتی، غیر کارخانه ای و سنتی وجود دارد.

مرتضویان با اشاره به طراحی یک مطالعه اصیل در این رابطه ، گفت: بر اساس این فرضیه کرونا را به انواع بسترهای غذایی تزریق کردیم تا ببینیم که در این بسترها می تواند بماند یا خیر؟، در مورد لبنیات یافته های تکان دهنده ای داشتیم در مورد شیر پاستوریزه که به بیشتر افراد توصیه می گردد که مصرف نمایند؛ پاستیرازسیون معمولی 75 درجه سیلیسیوس به مدت 15 ثانیه است که در از بین بردن این ویروس در شیر پرچرب ناتوان بود و عملاً دیده می گردد که کرونا باقی می ماند.

به گفته وی، توصیه می گردد که بخصوص در مورد شیرهای چرب دمای 80 درجه تا یک دقیقه، اعمال گردد، میدانیم که اگر شیر 3 درصد چربی داشته باشد حداقل باید این دما را ببیند به خصوص در مورد شیر سنتی چون از طرق مختلف احتمال آلودگی دارد ولی در مورد شیر صنعتی دخالت افراد و احتمال آلودگی کمتر است.

وی با اشاره به نکته بعدی در مورد بحث فرآورده های منجمد و بستنی، مطرح نمود: نتایج تحقیقات نشان داد که به خصوص در مورد بستنی سنتی اگر شیر آن پاستوریزه نباشد امکان انتقال ویروس وجود دارد و حتی اگر پاستوریزه باشد، ممکن است در آن آلودگی ثانویه ایجاد شده باشد، بنابراین توصیه ما این است که در رابطه با این گونه محصولات مردم دقت بیشتری داشته باشند؛ البته این مشکل را در رابطه با بستنی های صنعتی نداریم به خاطر اینکه فرد آلوده نماینده در این رابطه در تماس نیست.

مرتضویان همچنین در مورد فراورده های اسیدی مانند دوغ و آب میوه ها که ph پایین و اسیدیته بالایی دارند، نیز گفت: در مورد دوغ تا دو ماه که این سیر را پیگیری کردیم، دیده شد که اگرچه جمعیت ویروس کم می گردد ولی نه تا میزان زیر آستانه بیماری زایی و لذا احتمال انتقال ویروس به بدن وجود دارد. این مساله به خصوص در رابطه با آب میوه ها و نوشیدنی های سنتی اگر آلوده گردد، محتمل تر است.

وی با بیان اینکه این ترس و نگرانی در رابطه با فرآورده های صنعتی زیاد نیست، گفت: نگرانی بیشتر در رابطه با فرآورده های سنتی است که اتفاقاً سرانه مصرف بسیار بالایی دارند؛ بنابراین ما لبنیات سنتی را یک ریسک می دانیم و در رابطه با شیر سنتی حتما باید قبل از مصرف جوشانده گردد.

رییس انیستیتو تغذیه، همچنین در مورد فراورده های گوشتی مانند سوسیس و همبرگر، گفت: آزمایش های صورت گرفته نشان داد که خوشبختانه سرخ کردن و دمای بالا کرونا را از بین می برد، بنابراین این فرآورده ها در صورت پخته شدن و سرخ کردن مشکل ندارند.

وی در مورد نان و نانوایی نیز شرح داد: در مورد فرآورده های نانوایی که خیلی مصرف بالایی دارد، می دانیم که یکی از محل های سرایت کرونا نانوایی ها هستند، نه فقط به خاطر فضا بلکه ممکن است نان بعد از خروج از تنور دچار آلودگی ثانیه گردد، بنابراین توصیه ما این است که وقتی نان وارد خانه شد در مایکرویو یا فر حدود 30 ثانیه تا یک دقیقه گرم گردد. اگر فرآورده های نانی و آجیل در فر یاماکروفر گرما ببینند، احتمال انتقال کرونا در آنها به نزدیک صفر می رسد.

مرتضویان در مورد فرآورده های قنادی نیز که امکان گرم شدن در منزل را ندارند، گفت: بنابراین این فرآورده ها نیز باید با احتیاط مصرف شوند.

وی با بیان اینکه در طیف مواد غذایی که به صورت سنتی و صنفی فراوری می گردد حتماً باید جانب احتیاط رعایت گردد، گفت: در فراورده هایی که می توان گرما داد بدون نگرانی خرید می کنیم ولی در فرآورده هایی که نمی توان گرما داد باید احتیاط گردد چون احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

مرتضویان درباره غذاهای رستورانی نیز مطرح نمود: می توان محصولات را از بیرون تهیه و پس از گرما دادن در منزل استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در شرایط اپیدمی مصرف غذا در رستوران ها دارای ریسک است، گفت: به خصوص اینکه در رستوران فقط بحث ماده غذایی نیست و فضاهایی مطرح است که خیلی از اوقات ممکن است بهداشتی نباشد و احتمال آلودگی ثانویه غذاها، آلودگی سطح و انتقال از سایرین نیز مطرح است، بخصوص اینکه در هنگام صرف غذا ماسک نداریم.

مرتضویان در خاتمه با بیان اینکه بنابراین غذا می تواند عامل انتقال و سرایت کرونا باشد به خصوص در مورد غذاهایی که صنعتی و کارخانه ای نیستند، گفت: همچنین ما در انیستیتو تغذیه و صنایع غذایی فرضیه ای را برای اولین بار مطرح نموده ایم که آیا غذا می تواند خاستگاه کرونا باشد؟، از نظر ما ممکن است محتمل باشد ولی باید منتظر نتایج نهایی تحقیقات آن باشیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید