معبری در مشهد به نام استاد فرشچیان نام گذاری می شود

به گزارش همیار مشاوره در خراسان رضوی، روز گذشته (دوشنبه) در جلسه یکصد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، لایحه ای در رابطه با نام گذاری معبری به نام استاد محمود فرشچیان مطرح شد که با 12 رای و به اتفاق آرا تصویب شد.

معبری در مشهد به نام استاد فرشچیان نام گذاری می شود

بر اساس این مصوبه شهرداری مشهد مکلف است برای تجلیل و قدردانی از استاد محمود فرشچیان یکی از معابر سطح شهر را به نام استاد محمود فرشچیان نامگذاری و تندیس وی را به همراه شرح مختصری از زندگی نامه او در ورودی معبر نصب کند.

محمود فرشچیان متولد 1308 در اصفهان نقاش معاصر ایرانی در حوزه های عرفانی و مذهبی است که تأثیر درخور توجهی در فرایند نقاشی سنتی ایرانی و دیگر هنرهای سنتی داشته است. آثار او در بسیاری از شهرهای جهان مانند پاریس، نیویورک، شیکاگو و … به نمایش گذاشته شده است. فرشچیان در سال 1393 نشان افتخاری جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرد.

استاد فرشچیان طراحی ضریح مطهر حضرت امام رضا (ع) و طراحی سرداب مرقد حضرت امام رضا (ع) را نیز برعهده داشته است و یکی از معروف ترین نقاشی ها درباره امام رضا (ع)، تابلویی است که در آن محمود فرشچیان داستان ضمانت آهو توسط امام رضا (ع) در برابر شکارچی را روایت کرده است. در این اثر نگارگری، آهوها در مرکز قرار گرفته و از ترس شکارچی به امام رضا (ع) پناه برده اند. در مقابل شکارچی از شکار آهوها پشیمان شده و کمانش را شکسته است.

تابلوی ضامن آهو در ابعاد 80 × 100 سانتی متر بر روی مقوای بدون اسید با تکنیک اکریلیک و به سبک نگارگری خلق شده است. این اثر در سال 1389 به آستان امام هشتم (ع) اهدا شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "معبری در مشهد به نام استاد فرشچیان نام گذاری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معبری در مشهد به نام استاد فرشچیان نام گذاری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید