12 هزار پرونده فرزندان ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تکمیل شده است

به گزارش همیار مشاوره، از ابتدای ابلاغ آیین نامه تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، 12 هزار پرونده تکمیل و برای استعلام ارسال شده است.

12 هزار پرونده فرزندان ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تکمیل شده است

به گزارش گروه اجتماعی همیار مشاوره، سید سلمان سامانی معاون هماهنگی و سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون جدید مشخص تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی غیر ایرانی اظهار کرد: مادران ایرانی مزدوج با مردان غیر ایرانی و خانواده هایشان همواره نگرانی هایی در خصوص مشخص تکلیف تابعیت فرزندان خود و برخورداری آنان از حقوق شهروندی داشتند از این رو به دنبال تصویب قانون مورد نظر بخشی از این نگرانی ها مرتفع شد.

وی در ادامه اضافه کرد: وزارت کشور به عنوان متولی اصلی اجرای قانون و آیین نامه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی و با توجه به لزوم پاسخگویی به مطالبه این بخش از جامعه ایرانی اقدامات مناسبی بخصوص در همکاری و هماهنگى دستگاه های ذیربط انجام داده است.

سخنگوی وزارت کشور توضیح داد: وزارت کشور با تعریف فرایند یکپارچه برای اجرایی کردن قانون و آیین نامه با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با حضور کنندگان دستگاه های مختلف و نظرخواهی از استانداری های سراسر کشور شیوه نامه هماهنگی در اجرای آیین نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را تصویب و جهت اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرد.

سامانی ادامه داد: به منظور سهولت در ارائه خدمات به فرزندان دارای مادر ایرانی و همچنین رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به دلیل شیوع بیماری کرونا نسبت به راه اندازی فرایند ثبت نام از متقاضیان در وب سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی به آدرس www.bafia.ir برای تشکیل پرونده اقدام شده است.

معاون هماهنگی وزارت کشور یادآور شد: همچنین جهت تسریع و تسهیل در فرایند انجام کار و همچنین پیشگیری از تراکم جمعیت در ادارات کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور و پیشگیری از گسترش بیماری کرونا تشکیل پرونده متقاضیان در استان هایی که دارای دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی هستند واگذار شده است و همچنین در استان های فاقد دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی ترتیبی اتخاذ شده است تا علاوه بر اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی در مرکز استان فرمانداری ها نیز بتوانند نسبت به دریافت مدارک و مستندات درخواست کنندگان و تکمیل و ارسال پرونده به استانداری ها اقدام کنند.

سامانی تاکید کرد: با دستگاه های اجرایی از جمله مراجع امنیتی و سازمان ثبت احوال به منظور تسریع در انجام فرایند انجام استعلام ها و پاسخ دادن به استانداری ها تعامل بسیار خوبی برقرار شده است.

سخنگوی وزارت کشور یادآور شد: هرچند تشکیل و تکمیل پرونده ها و انجام استعلام های لازم بر اساس قانون دارای فرایند طولانی می باشد، اما الحمدالله تلاش های دستگاه های ذیربط در راستای اجرایی کردن قانون مذکور و ارج نهادن به جایگاه و حقوق مادران ایرانی مزدوج با مردان غیر ایرانی و حل مسائل آنان نتایج بسیار خوبی داشته است.

معاون هماهنگی وزارت کشور خاطرنشان کرد: از ابتدای ابلاغ آیین نامه تا به امروز تعداد حدود 50 هزار نفر از فرزندان مادر ایرانی زیر 18 سال و همچنین 30 هزار نفر از فرزندان مادر ایرانی بالای 18 سال در وب سایت مذکور ثبت نام کرده اند که تا به امروز بیش از 12 هزار پرونده تکمیل و برای استعلام ارسال شده است.

سامانی با بیان اینکه فراهم نبودن تمام مدارک و مستندات متقاضیان یکی از مهمترین عوامل کندی تشکیل پرونده ها است، یادآور شد: اجرای قانون مذکور در فرآیندی که توضیح داده شد در سراسر کشور در حال انجام است و افراد مشمول قانون مشخص تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی می توانند طی فرآیند قانونی نسبت به دریافت تابعیت اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "12 هزار پرونده فرزندان ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تکمیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 هزار پرونده فرزندان ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تکمیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید