آخرین وضعیت نوسازی خانه های سیل زده در نهاوند

به گزارش همیار مشاوره، سجاد سیف- نهاوند- خبرنگار:فروردین ماه امسال بود که کشور با ورود سامانه بارشی بسیار قوی تحت تأثیر نهاده شد و سیل در مناطقی از کشور جاری شد. سیل اخیر در کشور مسائل گسترده ای برای مردم ایجاد کرد و خسارت های زیادی به زیربناها، اراضی کشاورزی و منازل مسکونی وارد کرد.

آخرین وضعیت نوسازی خانه های سیل زده در نهاوند

دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس اعلام نمود که بخش مسکن در سیلاب فروردین بیشترین خرابی را دیده، به گونه ای که 35 هزار میلیارد تومان به 151 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی خسارت وارد شده است. این عدد حدود 7 برابر هزینه زلزله سرپل ذهاب در سال 96 (5 هزار میلیارد تومان) بوده است. با این حجم از خرابی ها 51 هزار واحد مسکونی احتیاج به بازسازی و 100 هزار واحد احتیاج به نوسازی مجدد دارند.

با توجه به این که شهرستان نهاوند با استان لرستان هم مرز بود تحت تأثیر شرایط جوی آن استان نیز نهاده شد و حتی در مقاطعی از بحران سیل فروردین ماه، شهرستان نهاوند شاهد بیشترین بارش در کشور و حتی در دنیا شد، به طوری که با بارش 154 میلی متری در 30 ساعت بیشتر از هر نقطه دیگری در کشور و حتی دنیا بارش داشت. این بارش ها باعث بروز سیلاب در بخش های مختلف شهرستان شد. بعد از فروکش سیلاب و آرامش نسبی نوبت به برآورد خسارت و تشکیل پرونده برای واحدهای آسیب دیده رسید تا میزان خسارات واردشده معین و ارائه تسهیلات توسط بنیاد مسکن آغاز گردد. اکنون نیز بازسازی این واحدها در جریان است.

  • برآورد خسارت

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهاوند در گفت وگو با همیار مشاوره می گوید: شهرستان نهاوند دارای 168 روستا در قالب 23 هزار و 450 خانوار و26 هزار و 371 واحد مسکونی و جمعیت روستایی بالغ بر 87 هزار نفر است. کارشناسان این اداره با هماهنگی با سایر نهادها و دهیاران پس از انتها بارش ها و سیلاب نسبت به ارزیابی تعداد واحدهای آسیب دیده اقدام کردند. تعداد واحدهای ارزیابی شده به منظور مشخص سطح و میزان خسارت وارده در روستاها و شهرها 10 هزار و 400 واحد بوده که 4760 واحد به عنوان واحد آسیب دیده شناسایی شد. از این تعداد 2500 واحد احداثی و 2260 واحد تعمیری و معیشتی تشخیص داده شده است.

علیرضا نثاری بیان می نماید: با پیگیری های فراوان انجام گرفته پس از تخصیص اعتبار لازم و ابلاغ به بانک های عامل، سهمیه مرحله اول ابلاغ و معرفی واجدان شرایط به بانک ها آغاز شده است. تاکنون بیش از 650 واحد توسط اکیپ ماشین آلات این بنیاد آواربرداری شده و پیشرفت فیزیکی این واحدها هم در مراحل پی کنی، فونداسیون، دیوارچینی و سقف است. وی همکاری بانک ها در پذیرش و انعقاد قرارداد را برای تسریع در احداث بناها بسیار حائز اهمیت می داند و می افزاید:با توجه به این که شهرستان نهاوند در نقشه پهنه بندی گسل ها دارای گسل های جوان بوده و خطر نسبی رخداد زلزله نیز بسیار بالاست و از طرفی فصل کاری این شهرستان به نوعی تا انتها مهرماه است، ضمن تقاضای همکاری و مساعدت بیش از پیش همه بانک ها که عملکرد مرحله اول آنها در پرداخت تسهیلات جای تشکر داشته، از متقاضان هم انتظار تسریع در عملیات احداث بناها را در اسرع وقت داریم.

  • میزان تسهیلات

نثاری با بیان این که تسهیلات نوسازی واحدهای فرسوده مسکونی در شهر و روستاها علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب ارتقای سلامت محیط و سطح ایمنی ساختمان ها در برابر مخاطرات طبیعی می گردد اظهار می نماید: مبلغ تسهیلات بازسازی(احداث) در روستاها 40 میلیون تومان و بازپرداخت14 ساله است و 16 میلیون نیز به عنوان یاری بلاعوض پس از پیشرفت فیزیکی لازم در ساخت پرداخت می گردد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهاوند عنوان می نماید: رقم این تسهیلات در شهر نهاوند 50 میلیون و یاری بلاعوض آن22 میلیون تومان است. همچنین مبلغ تسهیلات تعمیری و معیشتی در شهر و روستا 15 میلیون تومان و مبلغ یاری بلاعوض آن نیز 5 میلیون تومان است. نثاری نرخ سود این تسهیلات قرض الحسنه را 4 درصد بیان می نماید و می افزاید: هزینه نظارت و طراحی و صدور پروانه تا متراژ خاص به صورت رایگان است. وی اظهار می نماید: اقدام افراد خسارت دیده برای تکمیل پرونده و تسریع در مراجعه به بانک و آغاز ساخت وسازها لازم است تا شاهد نوسازی این واحدها در زمان برنامه ریزی شده باشیم.

رئیس بنیاد مسکن نهاوند اضافه می نماید: تاکنون 680 نفر به بانک معرفی شده اند، 680واحد آواربرداری شده و اعتبار کل تخصیصی مرحله اول 45 میلیارد تومان است که در قالب تسهیلات و یاری های بلاعوض تاکنون بیش از 24 میلیارد تومان پرداخت شده است. وی بیان می نماید: با پیگیری های انجام شده کل سهمیه مرحله دوم نیز ابلاغ و در مرحله تفکیک شعبات بانک هاست که در چند روز آینده متقاضیان مرحله دوم نیز به طور کامل به بانک معرفی می شوند.

  • جذب اعتبارات

نثاری اظهار می نماید: در امسال بنیاد مسکن شهرستان در جذب اعتبارات ملی و استانی، تخصیصی در قالب 31 پروژه را در دستور کار خود قرار داده و پیشرفت فیزیکی مورد نظر تمام پروژه ها را مطابق برنامه زمان بندی به انجام رسانده است. وی حوزه های فعالیت بنیاد مسکن شهرستان نهاوند در روستاها را شامل تهیه و اجرای طرح های هادی، نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر، صدور اسناد مالکیت، تملک و واگذاری زمین به افراد واجدالشرایط و همچنین ارائه خدمات فنی و مهندسی به این افراد بیان می نماید.

  • نوسازی خانه های روستایی

رئیس بنیاد مسکن نهاوند می گوید: همه 168 روستای شهرستان دارای طرح هادی و مشخص محدوده شده اند. در حوزه اجرای طرح هادی تاکنون فاز اول بهسازی 92 روستا با اعتباری بالغ بر40 میلیارد تومان آغاز شده است که 53 روستای آن به اتمام رسیده و 39 روستا در دست اقدام است. درحوزه نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی نیز تاکنون 17هزار و 100 متقاضی به منظور اخذ تسهیلات نوسازی به بانک های عامل معرفی شده که تاکنون عملیات ساخت و نوسازی 15 هزار و 850 واحد به اتمام رسیده و انتها کار خود را دریافت نموده اند.

وی می افزاید: اعتبار پرداختی به متقاضیان در این حوزه تاکنون بالغ بر 189 میلیارد تومان بوده است. شهرستان نهاوند رتبه نخست نوسازی ساختمان های بتنی را در کشور داراست و71درصد واحدهای مسکونی روستایی در شهرستان نوسازی و مقاوم سازی شده اند. نثاری می افزاید: در شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز تاکنون 1138 فقره تسهیلات نوسازی با اعتباری بالغ بر23 میلیارد و 300 میلیون تومان پرداخت شده و 1101 واحد انتها کار خود را دریافت نموده اند. در حوزه صدور سند نیز تاکنون با مشارکت اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان22 هزار و 520 جلد سند مالکیت در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر صادر و تحویل مالکان شده و 94 درصد واحدهای مسکونی روستایی سنددار شده اند. همچنین تا سال93 نیز افتخار ساماندهی گلزار مطهر شهدا در روستاها به این بنیاد محول شده بود که مزار مطهر 194 شهید گرانقدر در قالب 16 گلزار روستایی ساماندهی شد. در حوزه مسکن شهری، این بنیاد احداث 289 واحد مسکن را در شهر نهاوند ساخته و تحویل متقاضیان که عموما اقشار کم درآمد هستند داده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "آخرین وضعیت نوسازی خانه های سیل زده در نهاوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت نوسازی خانه های سیل زده در نهاوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید