غار پشوم؛ بزرگترین و دیدنی ترین تالار غار ایران

به گزارش همیار مشاوره، همواره حضور در کنار جاذبه های طبیعی دنیا از حال و هوای خاصی برخوردار بوده و در میان آن ها غارهای تاریک و نسبتا مخوفی که در اثر گذر زمان و فرسایشی سالیانه تشکیل شده اند، دارای صندلی و اهمیت فراوانی خصوصا برای زمین شناسان و محققان هستند. خوشبختانه، ما در ایران دارای غارهای متعددی هستیم که از حیث اعتبار و محبوبیت نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا نیز کاملا شناخته شده و مشهور هستند. یکی از این غارها که در سال 1391 خورشیدی پیدا شد و آنطور که می گویند از جمله بزرگترین تالارهای غار کشورمان است، غار پشوم یزد بوده که برخلاف تازگی و جذابیت های نهفته شده در خود همچنان گمنام باقی مانده و کمتر توریست و گردشگری در سفر به شهر یزد از آن بازدید بعمل آورده است. به همین خاطر، ما قصد داریم تا در این مطلب کمی بیشتر در مورد مخوف ترین غار ایران برای شما خبرنگاران های عزیز صحبت کنیم و اطلاعات میدانی شما در مورد غار پشوم را بیش از پیش ارتقا دهیم.

غار پشوم؛ بزرگترین و دیدنی ترین تالار غار ایران

کمی با شهر یزد

یکی از توریستی ترین شهرهای ایران، شهر قنوت و قنات و قناعت یعنی شهر کویری یزد است. قدمت این شهر زیبا و فوق العاده جذاب مربوط به سده پنجم میلادی می گردد و تا به امروز مورخان و گردشگران به نامی در مورد اهمیت و جاذبه های تاریخی و دیدنی شهز یزد در نوشته های خود صحبت نموده اند که از جمله آن ها بایستی به دنیاگردی معروف به نام مارکوپولو اشاره نمود که در خاطرات خود از سفر به شهر یزد یاد نموده است. یزد که مشهور به شهر بادگیرها بوده، درست در بخش میانی ایران و در بین اقلیمی کاملا خشک و بیابانی جای دارد و ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک به 1200 متر تخمین زده شده است. مساحت این شهر آجری ایران حدودا 180 کیلومترمربع بوده و با توجه به پیشینه تاریخی اصلا نباید تعجب کرد که هر روز یک جاذبه طبیعی جدید همچون مخوف ترین غار ایران در آن کشف گردد.

معرفی غار پشوم یزد

نام غار پشوم یزد را باید به عنوان یک جاذبه طبیعی جدید به فهرست تمام دیدنی های بکر یزد اضافه کنیم. این غار برای نخستین بار از سوی شخصی به اسم فتحعلی حیدری کشف شد. آقای حیدری در ابتدا با پیدا کردن دهانه یک غار گمنام در حوالی شهر مهریز که بصورت عمودی قرار داشت، اقدام به حفاری شخصی نمود و آنطور که گزارش شده، در حدود 50 متر نیز توانست به داخل غار نفوذ کند و نهایتا به دلیل عدم دانش کافی و همچنین نداشتن تجهیزات مناسب، موضوع کشف غار پشوم یزد را با انجمن کوهنوردان شهر یزد در میان قرار داد تا آنان با فرستادن کارشناسانی مجرب و تیم فنی مجهز بتوانند به وسیله حفاری راه ورود به فضای داخلی غار را مهیا سازند. بعد از هموار شدن جهت ورود به غار پشوم که توصیه می کنیم حتما در سفر به شهر یزد از آن بازدید بعمل آورید، با چاهی به عمق 19 متر و شیبی در حدود 70 درجه روبرو خواهید شد که تازه پس از پشت سر گذاشتن این قسمت از غار و پیمودن جهت دستیابی به آبراهه، مجدد با چاهی روبرو خواهید شد که از عمقی 80 متری برخوردار است و درست در قسمت پایینی آن یک تالار بسیار وسیع و بزرگ قابل رویت بوده که از حالت جلگه ای مانند بهره مند هست و به همین خاطر، می توان غار پشوم یزد را به عنوان یکی از وسیع ترین تالار غارهای ایرانی در دنیا به حساب آورد. همیار مشاوره های عزیز توجه داشته باشید این غار در یزد بتازگی کشف شده و هنوز از امکانات رفاهی و صد البته ایمنی بخصوصی برخوردار نیست و به همین خاطر توصیه می کنیم که اگر فاقد شرایط لازم برای وارد شدن به داخل غار پشوم هستید، لطفا تنها به بازدید از محوطه بیرونی این جاذبه طبیعی بسنده کنید، زیرا وارد شدن به غار ملزم به همراه داشتن وسایل فنی و از همه مهمتر تخصص حضور در چنین اماکنی بوده و صرفا نباید به دلایل ماجراجویانه وارد فضای داخلی آن ها شد، مگر اینکه یک غارنورد حرفه ای باشید.

آشنایی با دیدنی های موجود در اطراف غار پشوم

کوه ریگ

کوه ریگ از مهمترین مکان های تفریحی مردم شهرستان مهریز بحساب می آید که در محله ای به نام بغداد آباد جای دارد. این کوه عاری از هرگونه خاک بوده و تمام بخش هایش را ماسه تشکیل داده است. بومیان این محل در روز نهم فروردین ماه جهت برگزاری جشن نوروز سلطانی به این کوه مراجعه می نمایند.

باغ پهلوان پور

یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر و تاریخی شهر یزد که در شهرستان مهریز واقع شده و در حدفاصل ناچیزی از غار پشوم یزد جای دارد، باغ پهلوان پور است که در زمان قاجاریان ساخته شده و برخلاف اصولا معماری زمانه خود، سهم بیشتری از ساختش مطابق اصول معماری سلسله زندیه در ایران است. این باغ از بخش و مناظر چشم نواز متعددی برخوردار بوده و مساحتش نزدیک به 5 هکتار هست.

بادگیر شکیب

پیشنهاد می کنیم در سفر به شهر یزد حتما از مرتفع ترین بادگیر دنیا هم بازدید کنید. بادگیر شکیب در حال حاضر با پشت سر گذاشتن بادگیر دولت آباد و برخورداری از 55.5 متر ارتفاع، مرتفع ترین بادگیر دنیا بحساب می آید که در محدوده شهرستان مهریز و در فاصله مکانی مناسب از غار پشوم قرار گرفته است.

راهنمای جهت منتهی به غار پشوم یزد

برای انجام سفر به منظور بازدید از غار پشوم یزد یا مخوف ترین غار ایران شما می توانید از راه و شهرهای مختلفی بهره ببرید که ما در این مطلب تنها به توضیح مختصری از راهنمای دستیابی به این جاذبه طبیعی از دو مبدا مسافرتی تهران و همچنین یزد برایتان خواهیم پرداخت. برای گردشگرانی که سفر خود را از شهر تهران شروع می نمایند و مقصدشان غار پشوم یزد است، باید بگوییم ابتدا بایستی خود را از راه های مختلفی زمینی، هوایی و همچنین خطوط ریلی به شهر یزد رسانده و سپس با در پیش دریافت جهت منتهی به شهرستان مهریز، وارد شدن به جاده فرعی بعد از آن و پیمودن حدودا 30 کیلومتر، خود را به این جاذبه طبیعی نوظهور کشورمان برسانید. برای مردم شهر یزد یا کسانی که خود را به شهر یزد رسانده اند و می خواهند از این مبدا مکانی به طرف این غار طبیعی کشورمان حرکت نمایند، باید بگوییم تمام مراحل فوق بعد از رسیدن به شهر یزد باید گام به گام انجام گردد. درست در مقابل دهانه غار یک جهت نسبتا هموار 1.5 کیلومتری وجود دارد که باید بصورت پیاده روی آن را طی کنید. یادتان باشد این مکان جزیی از مناطق حفاظت شده شهر یزد بحساب می آید که حتما باید با هماهنگی وارد آن شوید.

کلام آخر

نام دیگر غار پشوم یزد، غار دو سر است که دلیل این اسم گذاری، جایگیری این جاذبه دیدنی در میان دو تپه هست. مساحت غار بطور دقیق 81500 متر برآورد شده و با کشف این جاذبه درون زمینی کشور، ما توانستیم نام خود را به عنوان چهارمین کشور دنیا از حیث وجود غاری با تالاری بسیار بزرگ، پس از کشورهایی همچون مالزی، چین و اسپانیا بر سر زبان ها بیندازیم.

منبع: همگردی

به "غار پشوم؛ بزرگترین و دیدنی ترین تالار غار ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار پشوم؛ بزرگترین و دیدنی ترین تالار غار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید