نهایی شدن فروش اوراق مشارکت برای تکمیل متروی شیراز

به گزارش همیار مشاوره، خبرنگاران/فارس معاون مالی و مالی شهرداری شیراز گفت: با هدف تکمیل فاز دو خط یک قطار شهری شیراز، انتشار و فروش 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت مصوب شورای شهر، نهایی شد و بعد از صدور مجوزهای لازم توسط بانک شهر عرضه می گردد.

نهایی شدن فروش اوراق مشارکت برای تکمیل متروی شیراز

به گزارش همیار مشاوره، محمدحسن اسدی بعدازظهر سه شنبه 28 دیماه در یک کنفرانس خبری که با حضور مدیران بانک شهر، برگزار گردید، گفت: امروز بانک شهر، عاملیت فروش و عرضه 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت شهرداری شیراز را پذیرفت.

وی با بیان اینکه عرضه این میزان اوراق از سوی مراجع ذی صلاح نهایی شده است، گفت: در انتظار صدور مجوز انتشار از سوی بانک مرکزی هستیم و پیشنهاد داده ایم که امکان عرضه این اوراق مشارکت تا نیمه اول بهمن ماه فراهم گردد.

اسدی سود پیش بینی شده برای این اوراق را براساس قوانین موجود، 16 درصد اعلام و اضافه کرد: این اوراق چهارساله است و با هدف تامین منابع مالی مورد احتیاج قطار شهری شیراز و تکمیل فاز دو خط یک، عرضه می گردد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تعهد بازپرداخت این اوراق به شکل مساوی برعهده دولت و شهرداری شیراز خواهد بود، گفت: امیدواریم با عرضه به موقع این اوراق، وعده های داده شده برای بهره برداری از فاز 2 خط یک مترو شیراز تا پایان سال جاری و حداکثر ابتدای سال آینده، محقق گردد.

اسدی با تصریح اینکه بانک شهر، طی سال های پس از تاسیس(1388) همیشه یکی از اصلی ترین حامیان شهرداری های کلان شهرها خصوصا شیراز بوده است، گفت: با حمایت های این بانک که در قالب پرداخت تسهیلات و انتشار و عرضه اوراق مشارکت اجرا شده و تداوم دارد، بسیاری از پروژه های عمرانی در شیراز احداث شده است.

او معتقد است که حمایت های اجرا شده از سوی این بانک عاملی مهم در جلوگیری از توقف پروژه های عمرانی شیراز خصوصا در سال 95 که شاهد افت 30 درصدی در تعداد پروانه های ساختمانی صادره و عوارض دریافتی از این محل هستیم، به شمار می رود.

اسدی در پاسخ به این سئوال که آیا دریافت تسیهلات و انتشار اوراق مشارکت می تواند به عنوان یک منبع درآمدی مطلوب برای شهرداری محسوب گردد؟ گفت: با توجه به اینکه تسهیلات دریافتی و اوراق مشارکت عرضه شده در مسیری هزینه می گردد که ارزش اضافه کرده فراوانی برای شهر ایجاد می نماید، این اقدام خصوصا در شرایط کنونی، یکی از بهترین راه های تامین منابع مالی مورد احتیاج محسوب می گردد.

معاون مالی و مالی شهرداری شیراز با تصریح اینکه بدهکاری شهرداری را نمی توان امری بد توصیف کرد، گفت: طی سال های اخیر و از محل اوراق مشارکت، بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان ارزش اضافه کرده در املاک شهرداری شیراز ایجاد شده است.

اسدی در پاسخ به سئوال دیگری، تاکید نمود: همکاری شهرداری و بانک شهر در سراسر کشور یک همکاری متقابل است، خدماتی که به واسطه شهرنت، به شهروندان در شیراز و بعضی شهرهای کشور ارائه می گردد، امکانی برای ارتقاء سطح رفاه شهروندی محسوب می گردد.

او با بیان اینکه از میان هزاران معبر موجود در شیراز تنها در 15 معبر، تاسیسات الکترونیکی بانک شهر ایجاد شده است، گفت: این تاسیسات امکانی را برای مردم فراهم نموده که در هر ساعتی از شبانه روز به تمام خدمات دریافت، پرداخت و ... سایر خدمات بانکی دسترسی داشته باشند.

معاون شهرداری شیراز همچنین از کوشش ها برای توسعه خدمات الکترونیکی بانک شهر در شیراز اطلاع داد.

به گزارش همیار مشاوره، مدیر منطقه چهار بانک شهر نیز در این جلسه از کوشش برای توسعه خدمات الکترونیکی بانک شهر در شیراز اطلاع داد و گفت: درخواست صدور مجوز برای ایجاد 2 شعبه صرافی الکترونیکی در شیراز به بانک مرکزی ارائه شده است.

هادی امین زاده گفت: با ایجاد این شعب، که در صورت موافقت بانک مرکزی در میدان ارگ کریمخانی و فرودگاه بین المللی شیراز مستقر می گردد، امکان مبادله ارز بدون دریافت کارمزد برای متقاضیان فراهم خواهد شد.

امین زاده با بیان اینکه توسعه گردشگری یکی از اهداف مسئولان استان فارس و شهر شیراز و راهی برای رونق مالی و ایجاد اشتغال مناسب است، گفت: برای رونق گردشگری احتیاجمند زیرساخت هایی هستیم که یکی از این زیرساخت ها، امکان تبادلات مالی مناسب است.

وی همچنین با اشاره به اینکه دوران پس از برجام بر فعالیت های بین المللی بانک شهر نیز تاثیرگذار بوده است، گفت: البته بانک شهر در دوران تحریم تنها بانک ایرانی بود که تحریم نشد و با بانک هایی در 18 کشور دنیا همکاری داشت. این همکاری ها بعد از برجام، توسعه یافته و خواهد یافت.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بانک شهر نیز، لزوم اطلاع رسانی بهتر و بیشتر در مورد خدمات و اقدامات این بانک را یک ضرورت دانست.

فرشاد فخیمی با تصریح اینکه توسعه خدمات الکترونیکی، از ضرورت های امروز محسوب می گردد، بر لزوم توسعه این خدمات تاکید نمود و از رسانه ها خواست به ارتقاء آگاهی های شهروندان در این حوزه یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نهایی شدن فروش اوراق مشارکت برای تکمیل متروی شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهایی شدن فروش اوراق مشارکت برای تکمیل متروی شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید