چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها

به گزارش همیار مشاوره، مدیر یک اقامتگاه بومگردی گفت: در بحران کرونا و هنگام جبران خسارت های آن نباید همه واحدهای فعال صنعت گردشگری را در یک کفته ترازو قرار داد.

چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها

فرانگیز عامری، مدیرعامل خانه جهانگرد زواره و مزرعه و دهکده ای تفریحی در اردستان اصفهان که حدود 11 سال پیش با این اعتقاد که اجرای طرح توسعه پایدار جهانگردی روستایی و ایجاد زیرساخت در روستا می تواند ضمن احیای روستا منجر به مهاجرت معکوس و تنها راه کمک به رونق مالی باشد، به همراه خانواده اش از تهران به اردستان مهاجرت معکوس کرد، با اشاره به بسته حمایتی بحران ویروس کرونا، یادآور شد: هدف و چشم انداز افراد کارآفرین از نوع بومگردی در راستای توسعه پایدار جهانگردی، احیای روستاها، ایجاد انگیزه مهاجرت معکوس، احیای سنت ها و فرهنگ ملی و احیای شغل پدری و اجدادی است، بومگردی ها مسؤولانه و با یک نگاه ملی و بیشتریت با سرمایه شخصی در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند و می توان گفت بخشی از مسؤولیت اجرایی دولت را مسؤولانه به عهده گرفته اند.

وی اضافه کرد: با علم به این که این گونه این اقامتگاه ها صرفا در سفرهای گردشی گزینه های مردم خواهد بود و در زمان بحران، به خصوص شیوع پاندمیک ویروس کرونا، این اقامتگاه ها و به طور کل جهانگردی از سبد نیازهای مردم در سطح ملی و بین المللی برای مدت طولانی خارج کرده است، پیشنهاد می کنم در بسته های حمایتی که در نظر گرفته شده، مسؤولان با توجه به شرایط اقامتگاه های بومگردی همه واحدهای فعال در صنعت جهانگردی را در یک کفه ترازو قرار ندهند.

عامری همچنین پیشنهاد کرد: در صورت ممکن زمان در نظر گرفته شده برای تسهیلات بین شش تا یک سال باشد. در صورت پرداخت تسهیلات و نیاز ضامن، از واحد مورد نظر ضمانت گرفته شود و در صورت ممکن وام بدون بهره باشد.

او اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشتر این اقامتگاه ها تولید صنایع دستی هم دارند برای ایجاد نقدینگی در واحدهای اقامتی صنایع تولیدی توسط دولت خریداری شود.

بسته حمایت از جهانگردی در بحران کرونا شامل امهال سه ماهه مالیات، اعم از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش اضافه کرده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت 23 درصد حق بیمه کارفرمایی پرسنل شاغل در واحدهای جهانگردی، تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی (آب، برق، گاز) به مدت سه ماه و پس از آن به صورت اقساطی، امکان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح گام (گواهی اعتبار مولد با هدف تامین نقدینگی بنگاه های مالی بدون افزایش تورم)، امکان استفاده از تسهیلات بانکی با نرح 12 درصد، می شود که تا کنون انتقادهای زیادی از سوی فعالان جهانگردی به آن وارد شده است.

وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در جلسه ای با معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی نیز با یادآوری این که 80 هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت جهانگردی فعال هستند که حمایت و برنامه ریزی نکردن از این صنعت می تواند باعث بیکاری 80 هزار نفر در کشور شود، با درخواست تخصیص رقم 38هزارمیلیارد ریال برای جبران خسارت های ناشی از کرونا به شاغلان حوزه میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی که 30 درصد آن به صورت بلاعوض و 70 درصد آن به صورت تسهیلات است، پیشنهاد کرد: این رقم با نظارت مستقیم دستگاه های متولی و نظارتی، در اختیار وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی قرار گیرد.

مونسان همچنین گفت: در خصوص امهال تسهیلات اعطایی به فعالان حوزه میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی با توجه به شرایط پیش آمده، این افراد قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند، لذا از شما درخواست داریم تا این امهال یک ساله شود. هم چنین زمان پرداخت بیمه حق کارفرما نیز تا انتها شهریورماه تمدید شود.

عبدالناصر همتی ـ رییس کل بانک مرکزی ـ پس از آن جلسه در صفحه اینستاگرام خود ضمن تایید حجم خسارت های وارد شده به صنعت جهانگردی، این نکته را یادآور شد که مهمترین لطمه و آسیب این ویروس دریافت جان بسکمک از هموطنان است که آثار مالی در مقایسه با آن ضایعه تأسف بار اهمیت بسیار کمتری دارد. البته آثار مالی و مالی آن هم مهم است ولی با توجه به مسائل جدی بودجه ای دولت به خاطر فشار تحریم ها اینکه فکر کنیم همه آسیب های وارده قابل جبران باشد مقدور نیست، ولی این اطمینان را دادم که نظام بانکی حدبیشتر همراهی و کمک را به فعالان جهانگردی خواهد کرد؛ چراکه رونق گیری فعالیت این بخش از خدمات، منوط به برگشت شرایط کاملاً عادی از نظر ریشه کنی ویروس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید