چه کنیم که بچه ها بعد از رفع بحران کرونا دچار اختلال نشوند؟

به گزارش همیار مشاوره، خبرنگاران/خراسان رضوی یک روانشناس گفت: بچه ها همواره در زمینه مدیریت هیجانات، احساسات، رفتار و عواطف والدین خود را ملاک قرار می دهند و باید لحن گفتار ما همراه با آرامش و عاری از هرگونه اضطراب باشد که بچه ها ما بعد از رفع بحران کرونا دچاراختلالات اضطراب و وسواس نشوند.

چه کنیم که بچه ها بعد از رفع بحران کرونا دچار اختلال نشوند؟

عباس قدرتی در گفت گو با همیار مشاوره در خصوص اضطراب بیماری کرونا اظهار کرد: افزایش اضطراب، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و در نتیجه باعث احتمال افزایش ابتلاء ما به این بیماری خواهد شد. در این میان راه کارهایی جهت پیشگیری از اضطراب وجود دارد. طبق آمارهای منتشر شده با وجود شیوع بالا بیماری کرونا میزان مرگ و میر آن نسبت به سایر بیماری ها مشابه کمتر است.

وی افزود: براین اساس نگرانی خود را در جامعه طوری بروز ندهیم که باعث ترس و ناامیدی دیگران شود و همواره سعی کنیم، مثبت اندیش باشیم. جهت کنترل احساسات اضطرابی می توانیم از مهارت هایی که در مسائل پیشین از آن ها بهره می گرفتیم در این دوران بحرانی نیز استفاده کنیم، به عنوان مثال ارتباط با افراد خانواده و دوستانی که اعتماد به نفس ما را بالا می برند و جهت رعایت اصول پیشگیری بهداشتی می توانیم این ارتباط را از طریق ایمیل، تلفن و سایر شبکه های اجتماعی با آن ها برقرارکنیم.

این روانشناس گفت: حفظ سلامت جسمی باعث سلامت روان می شود، بنابراین به طور منظم وعده های غذایی مقوی بخوریم، به اندازه کافی خواب داشته باشیم و فعالیت های بدنی و ورزشی را در برنامه زندگی خود داشته باشیم و همواره از مصرف سیگار و سایر مواد مخدر خودداری کنیم.

قدرتی ادامه داد: از تمرینات آرامش ذهن مانند ذهن آگاهی، مدیتیشن و یوگا بی بهره نباشیم و روزی حداقل سه بار عضلات نواحی مختلف بدن خود را از جمله پاها، دست ها و گردن را از لحاظ رها بودن وارسی کنید و اگر انقباضی درآن ها می بینید، آن ها را آگاهانه شل و ریلکس کنید.

وی گفت: این روزها در خانه بیکار نباشید و خود را غرق در خیالات منفی نکنید و به هر شکل ممکن خود را به کاری مشغول کنید. با رعایت اقدامات پیشگیرانه در مناطق خلوت و دور از ازدحام جمعیت ورزش و پیاده روی کنید و از فعالیت جسمی خود لذت ببرید و ذهن خود را از تشویش بیماری کرونا رها کنید.

این روانشناس شرح داد: این روزها به دنبال واقعیت باشید و از پخش شایعات خوداری کنید؛ چرا که شایعات باعث از بین رفتن اعتماد افراد به یکدیگر و گم شدن مرز بین واقعیت و دروغ می شود واین امر منجر به یاس، ناامیدی و دلهره خواهد شد. بنابراین سعی کنید اخبار را از منابع موثق مانند رسانه ملی و سایر سایت های معتبر وابسته به وزرات بهداشت و درمان پیگیری کنید.

قدرتی در خصوص ارتباط مناسب با فرزندان در دوران بیماری کرونا تاکید کرد: راهکارهای پیشگیرانه باید متناسب با سن فرزند و به طور صادقانه ارائه داده شود. تمرکز بر فعالیت و برنامه روزانه باعث کاهش اضطراب فرزند می شود. بچه ها همواره در زمینه مدیریت هیجانات، احساسات، رفتار، عواطف والدین خود را ملاک قرار می دهند و باید لحن گفتار ما همراه با آرامش و عاری از هرگونه اضطراب باشد که بچه ها ما بعد از رفع بحران کرونا دچاراختلالات اضطراب و وسواس نشوند.

وی ادامه داد: همواره رعایت اصول پیشگیری بهداشتی باعث کاهش اضطراب می شود. رعایت اصول از جمله شامل شست وشوی مکرر دست ها و پرهیز از لمس دست با دهان، بینی و چشم، استفاده از دستمال یا گودی آرنج هنگام عطسه وسرفه، رعایت فاصله حداقل یک متری با افراد دچار بیمار تنفسی و استراحت در منزل در صورت داشتن علائم عفونت حاد تنفسی، تب، سرفه و ... است.

قدرتی افزود: اگر در خصوص بیماری کرونا بیش از حد نگران هستید و یا واکنش های روان شناختی دارید که برعملکرد شغل، تحصیل و یا روابط بین فردی شما تاثیرات منفی گذاشته است از یک روانشناس و مشاور کمک بگیرید.

این روانشناس بیان کرد: اگر مبتلا به بیماری کرونا شدید با استفاده از تکنیک های تاب آوری، صبر، استقامت و توکل به ایزدمنان این بحران را همچون بحران های دیگر در زندگی به سلامت پشت سر بگذاریم و با رعایت اصول بهداشتی روانی و فردی کرونا را شکست دهیم و بدانیم کرونا اخر زندگی ما نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چه کنیم که بچه ها بعد از رفع بحران کرونا دچار اختلال نشوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کنیم که بچه ها بعد از رفع بحران کرونا دچار اختلال نشوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید