5 شخصیتی که تاریخ فناوری را متحول کردند

به گزارش همیار مشاوره، در این گزارش سعی کردیم با بررسی دقیق تاریخ فناوری و روند پیشرفت و تأثیرگذاری شخصیت های مهم دنیای فناوری، 5 فرد تأثیرگذار در تاریخ فناوری معاصر را به شما معرفی کنیم.

5 شخصیتی که تاریخ فناوری را متحول کردند

به گزارش ، شاید تا 10 سال قبل می شد به راحتی تأثیرگذارترین شخصیت های جهانی فناوری مدرن را معرفی کرد، اما امروزه علم و فناوری آن قدر پیشرفت داشته که نمی توان روی نام بسکمک از بزرگان فناوری خط کشید و تنها 5 شخصیت تأثیرگذار در تاریخ تکنولوژی را معرفی کرد.

فناوری آن قدر در زندگی ما تنیده شده که تقریباً هیچ محصولی نیست که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، از پیشرفت های تکنولوژی بهره نبرده باشد. این پیشرفت ها مدیون اشخاصی هستند که با تلاش، پشتکار و البته علم بسیار زیاد، ناممکن ها را به ممکن تبدیل کرده اند.

در نظر داشته باشید که بسکمک از فناوری های امروزی، تا چند دهه پیش به عنوان یک آرزو و رؤیا، در فیلم های علمی و تخیلی به نمایش در می آمد. حتی تا یکی دو دهه پیش، موبایل های امروزی، شبکه های های اجتماعی، وسایل نقلیه خودران و دیگر پیشرفت های مدرن فناوری، در تخیل ما نیز نمی گنجید، اما امروزه به لطف بزرگان جهانی فناوری، این پیشرفت ها به زندگی روزمره ما وارد شده است.

به هرحال ما در برترین ها سعی کردیم با بررسی دقیق تاریخ فناوری و روند پیشرفت و تأثیرگذاری شخصیت های مهم جهانی فناوری، 5 فرد تأثیرگذار در تاریخ فناوری معاصر را به شما معرفی کنیم.

بیل گیتس چه در شرکت مایکروسافت و چه در مجموعه Bill and Melinda Gates، مهم ترین و تأثیرگذارترین شخصیت جهانی فناوری امروزی به حساب می آید. او چه در جایگاه مدیر و چه در شخصیت یک دانشمند، از محبوبیت زیادی در جهانی فناوری برخوردار نیست، اما حتی کسانی که به نحوی از بیل گیتس متنفر هستند هم نمی توانند تأثیرگذاری او در پیشرفت فناوری را انکار کنند.

بدون وجود گیتس، مایکروسافت، آمازون، اینترنت، شبکه های اجتماعی، لپ تاپ، موبایل و دیگر پیشرفت های فناوری ممکن نبود یا حداقل به سرعت فعلی همه گیر نمی شد. تأثیر مایکروسافت و گیتس آن قدر در جهانی ما قابل لمس است که هنوز هم خانه ای را نمی توانید پیدا کنید که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، تحت تأثیر محصولات این شرکت و گیتس، قرار نگرفته باشد.

ویلیام هنری بیل گیتس سوم، در 28 اکتبر 1955 در آمریکا به جهان آمد و یک کارآفرین، بازرگان، سرمایه دار، نیکوکار، دانشمند و مهم تر از همه، یک مدیر بسیار کارآمد در جهانی فناوری به حساب می آید. او در سال 1975 با مشارکت پل آلن، شرکت مایکروسافت را تأسیس کرد و برای سال ها به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می شد.

گیتس تا سال 2000، مدیرعامل شرکت مایکروسافت بود و تا سال 2014 نیر در هیئت مدیره این شرکت فعالیت می کرد. مدت زمان مدیرعاملی گیتس در مایکروسافت را می توان از پیروز ترین دوران مدیریت در تاریخ فناوری جهان به حساب آورد. مایکروسافت در سال های مدیریت بیل گیتس، پیروز ترین شرکت فناوری جهان به حساب می آمد. هرچند با تغییر مدیریت این شرکت، شاهد افت مایکروسافت بودیم، اما همین موضوع نشان می دهد که گیتس را باید تأثیرگذارترین شخصیت در تاریخ فناوری جهان به حساب آورد.

بدون شک جهانی امروزی را می توان به تاریخ پیش از جابز و پس از جابز تقسیم کرد. استیو جابز با معرفی شکل جدید تلفن های همراه امروزی نه تن ها شرکت اپل را به شرکتی پیشتاز در جهانی فناوری تبدیل کرد، بلکه باعث شد تا دیگر شرکت های بزرگ فناوری جهان از جمله گوگل نیز نگاهی متفاوت و رویه ای مشابه با جابز را پیش بگیرند. درواقع رقابت همیشگی گوگل و اپل در جهانی موبایل را باید مدیون دیدگاه استیو جابز به این صنعت دانست.

استیون پال جابز در سال 1955 در آمریکا به جهان آمد و برای سال ها مدیریت ارشد اجرایی شرکت اپل را به عهده داشت. جابز در سال 1976 به همراه استیو وزنیاک، شرکت اپل را تأسیس کردند. مهم ترین فعالیت های جابز در جهانی فناوری را می توان در معرفی اولین مرورگر وب در سال 1996، معرفی آی پاد در سال 2001، معرفی آیفون سال 2007 و معرفی آبید در سال 2010 خلاصه کرد.

استیو جابز در جهانی انیمیشن نیز تأثیرگذار بوده است. او که از مؤسسان شرکت مشهور پیکسار به حساب می آید، تا پیش از مرگ نیز از سهامداران اصلی شرکت والت دیزنی بود. بیماری سرطان جابز در سال 2003 تشخیص داده شد، اما او تا سال 2011 به مدیرعاملی شرکت اپل ادامه داد. استیو جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده در 5 اکتبر 2011 و در سن 56 سالگی درگذشت.

شاید شخصیت لینوس توروالدز در مقایسه با گیتس و جابز، شخصیتی ناشناخته باشد، اما تأثیر فوق العاده اختراع این فرد در زندگی روزمره را نمی توان انکار کرد. تلویزیون ها، یخچال های هوشمند، مودم های اینترنت، گوشی های اندرویدی، هواپیما ها و بسکمک دیگر از وسایل ساده و پیچیده زندگی ما، همه و همه به نحوی از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند.

لینوس بندیکت توروالدز، یک مهندسی نرم افزار فنلاندی است که با آغاز و توسعه هسته لینوکس، روند فناوری جهان را تغییر داده است. جهانی فناوری امروز را، چه در سطح اینترنت و چه در سطوح بسیار پیشرفته نظامی، ترابری و پزشکی، نمی توان بدون لینوکس تصور کرد.

لینوس که در سال 1969 در فنلاند متولدشده، مدرک کارشناسی ارشد کامپیوتر دارد و در ارتش فنلاند نیز با درجه ستوان دومی، فعالیت داشته است. توروالدز صاحب نشان تجاری لینوکس است و نحوه استفاده از آن را در تمامی سیستم عامل های لینوکس کنترل می کند.

سیارک 9793 در سال 1996 به نام لینوس نام گذاری شده و علاوه بر آن نیز دانشگاه استکهلم، مدرک دکترای افتخاری را به لینوس اهدا کرده است. در نظرسنجی مهم ترین افراد قرن بیستم که در سال 2000 انجام شد، لینوس توروالدز مقام هفدهم مهم ترین اشخاص قرن را به خود اختصاص داده است.

هر شخصی که به نحوی با جهانی فناوری آشنا باشد، نام ایلان ماسک را در ارتباط با بسکمک از اختراعات و ابداعات نوین فناوری شنیده است. ماسک نه تن ها یک مدیر و کارشناس بین المللی است بلکه خود نیز یک مخترع و مهندس بسیار پیروز به حساب می آید.

شرکت هایی مثل تسلا موتورز، پی پال و اسپیس اکس، از جمله پیروزیت های بسیار با ارزش ایلان ماسک به حساب می آیند. استفاده از انرژی های جایگزین، روش های حمل و نقل مدرن، سفر های فضایی و زندگی در خارج از کره زمین و خودرو های الکتریکی بدون راننده، فعالیت های فعلی ایلان ماسک محسوب می شوند.

بر خلاف سه شخصیت پیشین معرفی شده در این مقاله که همه به گذشته فناوری جهان مرتبط بودند، ماسک را می توان مهم ترین شخصیت در آینده فناوری جهان به حساب آورد.

با فعالیت های ماسک می توان انتظار داشت که به زودی استفاده از انرژی های جایگزین در تمامی جهان همه گیر شود. علاوه بر این در صورت پیروزیت پروژه های جدید او از جمله برنامه سفر به مریخ، او بزرگ ترین تغییر را در روند زندگی انسان ها ایجاد خواهد کرد.

اگر شخصیت های پیشین معرفی شده در این مقاله به پیشرفت اختراعات کمک کرده اند، در نقطه مقابل مارک زاکربرگ، پیشرفت جنبه اجتماعی فناوری را مدنظر داشته است. فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ را می توان مهم ترین جنبه های مدیریتی مارک زاکربرگ دانست.

او که به همراه چند شخصیت دیگر، فیس بوک را در دوران دانشگاه طراحی کرد، پس از پیروزیت جهانی این برنامه و وب سایت، به خریداری واتس اپ و اینستاگرام پرداخت. خرید رقیب مستقیم فیس بوک باعث شد تا سود فراوانی به شرکت پشتیبان فیس بوک برسد.

هرچند که وبگاه فوربس، او را به عنوان یکی از 10 میلیاردر برتر جهان معرفی می کند، اما به گفته نزدیکان این شخصیت، مارک زاکربرگ بیش از 99 درصد درآمد خود را به خیریه اهدا می کند و ادعا می کند که تنها 1٪ از درآمد او برای داشتن یک زندگی کامل و شاد، کافی است. زاکربرگ در سال 2010 به عنوان شخصیت سال از سوی مجله تایم انتخاب شد.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "5 شخصیتی که تاریخ فناوری را متحول کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 شخصیتی که تاریخ فناوری را متحول کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید