نگاهی به زندگی و فعالیت های سیاسی ژاک شیراک

به گزارش همیار مشاوره، خبرنگاران: در میان چهره های سیاسی اروپا، ژاک شیراک شخصیت شناخته شده ای به حساب می آید و او چیزی حدود 12 سال سکان رئیس جمهوری فرانسه را در اختیار داشت. این سیاست مدار فرانسوی فرازوفرود های گوناگونی را در حدود 40 سال حضور خود در دنیای سیاست تجربه کرد و پذیرای چهره های مهمی از سیاستمداران ایران در دوران قبل و بعد از انقلاب بود و از این لحاظ نیز در میان ما ایرانی ها سیاستمدار معروفی به حساب می آید. در این بین باخبر شدیم که ژاک شیراک صبح روز چهارشنبه 26 سپتامبر سال 2019 دار فانی را وداع گفت و به همین منظور در ادامه نگاهی به زندگی و فعالیت های سیاسی ژاک شیراک خواهیم داشت.

نگاهی به زندگی و فعالیت های سیاسی ژاک شیراک

اوایل زندگی ژاک شیراک

ژاک رنه شیراک، (Jacques René Chirac)، فرزند ابل فرانسیس ماری شیراک (Abel François Marie Chirac) یک مدیر پیروز شرکت هواپیما سازی و ماری لوئیز والِت (Marie-Louise Valette) بود، وی در تاریخ 29 نوامبر سال 1932 در کلینیکی در پاریس به جهان آمد و تنها فرزند خانواده اش بود (خواهر بزرگش در دوران نوزادی و قبل از تولد ژاک از جهان رفت). ژاک شیراک تحصیلاتش را در کورس هاتِمر (Cours Hattemer) که مدرسه ای خصوصی بود آغاز نمود. او تحصیلاتش را در مراکز آموزشی دیگری ادامه داد و پس از انتها دوران دبیرستان به مدت 3 ماه به عنوان ملوان در یک کشتی حمل ذغال سنگ مشغول به کار شد.

ژاک شیراک در دوران جوانی به راگبی علاقه نشان داد و در تیم جوانان بریو (Brive) با شماره 8 بازی می کرد. او در سال 1956 با برنادت شاقدو دی کوسل (Bernadette Chodron de Courcel) ازدواج کرد و صاحب دو فرزند با نام های لورنس (Laurence) و کلاود (Claude) شد. این ازدواج تا انتها عمر ژاک شیراک ادامه پیدا کرد،، اما گفته می شود شیراک روابط دیگری نیز داشت که جزئیات این روابط برملا نشده است.

تحصیلات و سابقه خدمت در ارتش

ژاک شیراک شدیداً تحت تاثیر ژنرال شارل دوگل (General Charles de Gaulle) قرار گرفته بود و به همین دلیل نیز در دهه 50 میلادی فعالیت های خود را در شهرداری آغاز کرد. او در این بازه زمانی به عضویت حزب کمونیست درآمد و استیناف استکهلم (Stockholm Appeal) را مبنی بر از بین بردن سلاح های اتمی را امضا کرد. وی در سال 1953 از انستیتو مطالعات سیاسی فرانسه فارغ التحصیل شد و در تابستان همان سال در دانشگاه هاروارد ادامه تحصیل داد. ژاک شیراک در دانشگاه افسری نیز تحصیل کرد و برای شرکت در جنگ الجزایر داوطلب شد. مافوق های ژاک شیراک از آنجایی که نگران گرایش او به کمونیست ها بودند، تمایلی به اعزام شیراک به میدان نبرد نداشتند، اما ژاک شیراک توانست با ارتباطات شخصی که داشت راهی میادین نبرد الجزایر شود.

آغاز فعالیت های سیاسی

در آوریل سال 1962، ژاک شیراک به عنوان مدیر پرسنلی ژرژ پومپیدو (Georges Pompidou)، نخست وزیر وقت فرانسه، مشغول به کار شد و حضور او در دفتر ریاست جمهوری، پای شیراک را به جهانی سیاست فرانسه باز کرد. شیراک در آن موقع خدمات زیادی برای رئیس جمهور فرانسه انجام داد و پومپیدو به او لقب بولدوزر (bulldozer) را داد و مدعی شد ژاک شیراک تنها کسی است که هر کاری به او واگذار می شود را تمام و کمال انجام می دهد. جالب است بدانید این لقب در محافل سیاسی فرانسه دست به دست چرخید و تا مدت ها بعد ژاک شیراک با لقب بولدوزر شناخته می شد.

در سال 1976، ژاک شیراک توانست نقش مهمی در مذاکرات صلح در ناآرامی های سال 1968 میان دانشجویان، کارگران و دولت فرانسه ایفا نماید. او از سال 1968 تا 1971 سمت دفترداری وزارت دارایی را در اختیار داشت و در آن موقع همکاری نزدیکی با والری ژیسکار دستن (Valéry Giscard dEstaing)، رئیس وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه را آغاز کرد.

ژاک شیراک و حضور در هیئت دولت فرانسه

روابط ژاک شیراک با بزرگان جهانی سیاست فرانسه، پای او را به هیئت دولت فرانسه باز کرد و در سال 1972، شیراک به عنوان وزیر کشاورزی فرانسه انتخاب شد. شیراک به سرعت محبوبیت زیادی در میان کشاورزان فرانسوی پیدا کرد و در 27 فوریه سال 1974 به دنبال استعفای ریموند مارسِلین (Raymond Marcellin)، به عنوان وزیر امور داخلی فرانسه برگزیده شد.

رئیس جمهور پومپیدو که از دیرباز هوای ژاک شیراک را داشت در سال 1974، مشغول به آماده سازی حضور شیراک در انتخابات ریاست جمهوری سال 1976 فرانسه شد، اما مرگ ناگهانی پومپیدو باعث شد تا تاریخ برگزاری انتخابات تغییر کند. در نهایت ژیسکار دستن به عنوان جانشین پومپیدو سکان ریاست جمهوری فرانسه را در اختیار گرفت و ژاک شیراک در هیئت دولت رئیس جمهور جدید مشغول به خدمت شد.

ژاک شیراک و نخست وزیری فرانسه

در تاریخ 27 ماه می سال 1974، ژیسکار دستن، ژاک شیراک را به عنوان نخست وزیر فرانسه انتخاب کرد و شیراک که در آن موقع تنها 41 سال بیشتر نداشت به چهره ای جوان در میان بزرگ مردان سیاست فرانسه تبدیل شد. او تا سال 1976 در سمت نخست وزیری فرانسه خدمت کرد و نهایتاً کناره گیری کرد.

جالب است بدانید ژاک شیراک تنها سیاستمدار فرانسوی است که دو بار به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شده است. ماجرای دومین نخست وزیری ژاک شیراک به سال 1986 باز می شود. در آن موقع فرانسوا میتران (François Mitterrand)، سکان ریاست جمهوری فرانسه را در اختیار داشت و به رغم اینکه بسیاری از نزدیکان میتران تمایل داشتند تا او ژاک چابان دلماس را به عنوان نخست وزیر فرانسه انتخاب کند، میتران ژاک شیراک را برای دومین بار به مقام نخست وزیری فرانسه برگزید.

ژاک شیراک و شهرداری پاریس

پس از کناره گیری از هیئت دولت فرانسه، ژاک شیراک که سودای ریاست جمهوری را در سر داشت روانه شهرداری پاریس شد و از سال 1977 تا 1995، شهردار این شهر زیبا و رویایی بود. طرفداران ژاک شیراک مدعی هستند او در مقام شهردار، خدمات زیادی را برای سالمندان و توان یابان پاریسی انجام داده است، اما این سکه روی دیگری نیز دارد و پرونده های زیادی در مورد فساد شیراک در دوران ریاست شهرداری پاریس بر علیه او تشکیل شد.

ژاک شیراک و ریاست جمهوری فرانسه

فعالیت های شیراک از عزم او برای حضور در بالاترین صندلی سیاسی فرانسه خبر می داد و به همین منظور چندین بار نامزد ریاست جمهوری شد و فعالیت های گسترده تبلیغاتی را انجام داد. یکی از این موارد به سال 1988 باز می شود که در آن موقع ژاک شیراک در دور اول انتخابات تنها20 درصد از آرا را بدست آورد و در دور دوم نیز 46 درصد از آرا را از آن خود کرد تا این انتخابات را به رقیبش، فرانسوا میتران، واگذار کند.

در نهایت رؤیای شیراک به واقعیت پیوست و در انتخابات سال 1995 فرانسه توانست مقام ریاست جمهوری این کشور را از آن خود کند. او در دور اول این انتخابات 20.8 درصد از آرا را بدست آورد و در دور دوم نیز 52.6 درصد آرا را از آن خود کرد. ژاک شیراک برای رسیدن به ریاست جمهوری وعده های مختلفی داده بود که مهم ترین این وعده ها، کاهش مالیات و ایجاد شغل بود، اما سیاست های او در چند ماه اول ریاست جمهوری رضایت کارگران فرانسوی را بدست نیاورد. ژاک شیراک که فرماندهی کل نیرو های فرانسه را نیز در اختیار داشت، بودجه نیرو های مسلح را کاهش داد و در سال 1977 و 2000 دو فروند ناو هواپیما بر فرانسوی را از چرخه فعالیت خارج کرد و تا سال 2001، نیرو های مسلح فرانسه هیچ ناو هواپیمابری در اختیار نداشت.

ژاک شیراک در سال 2002 و زمانی که 69 سال سن داشت کمپین دیگری برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به راه انداخت و در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در آوریل همان سال 20 درصد آرا را از آن خود کرد. در نتیجه انتخابات به دور دوم کشید و ناآرامی ها و شلوغی های زیادی را به دنبال داشت. در نهایت ژاک شیراک در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2002 توانست برنده میدان باشد، اما مخالفین زیادی هم پیدا کرد و مجله معروف اکونومیست (The Economist) در مقاله ای در سال 2006، ژاک شیراک را نامحبوب ترین ساکن کاخ الیزه در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه دانست.

سو ء قصد به جان ژاک شیراک

در تاریخ چهاردهم جولای سال 2002 و در زمان برگزاری جشن های روز ملی فرانسه (Bastille Day)، فردی با نام ماکسیم برونقی (Maxime Brunerie)، با اسلحه لوله بلندی که در جعبه گیتار پنهان نموده بود به سمت خودروی حامل ژاک شیراک آتش گشود و سپس توسط جمعیت دستگیر شد. در این حادثه آسیبی به ژاک شیراک و شرکت کننده ها وارد نشد.

ژاک شیراک و سیاست های خارجی فرانسه

شیراک در زمان حمله آمریکا به عراق، سکان ریاست جمهوری فرانسه را در اختیار داشت و در این دوران به همراه پوتین، هو جینتائو، (Hu Jintao) و گرهارد شرودر (Gerhard Schröder)، از مخالفین جنگ عراق به حساب می آمد و در سال 2003، با جورج دبلیو بوش و تونی بلر برای لشکرکشی آمریکا و انگلیس اختلاف نظر های زیادی داشت. جالب است بدانید ژاک شیراک رابطه بسیار خوبی با ولادمیر پوتین داشت و او را دوست نزدیک خودش خطاب می کرد. او در صحبت های خود مدعی بود که عراق تهدیدی خطرناک به حساب نمی آید و نیازی به ضرب الاجل برای لشکرکشی به عراق وجود ندارد. در 19 ژانویه سال 2006 نیز شیراک رسما اظهار داشت که فرانسه آماده است تا به کشور های حامی تروریست حمله اتمی انجام دهد.

ناآرامی های داخلی فرانسه و سیاست های ژاک شیراک

در طول مدتی که ژاک شیراک سکان ریاست جمهوری فرانسه را در اختیار داشت، این کشور در بازه های زمانی مختلفی ناآرامی های گسترده ای را تجربه کرد. در این زمینه می توان به ناآرامی های سال 2005 و اعتراضات کارگری در سال 2006 اشاره نمود. به دنبال این اعتراض ها و کشته شدن دو پسر نوجوان، ژاک شیراک اقداماتی را برای آرام نگه داشتن وضعیت کشور انجام داد، اما هرگز نتوانست رضایت کامل فرانسوی ها را بدست آورد.

بازنشستگی ژاک شیراک

در اوایل سپتامبر سال 2005، ژاک شیراک سکته ناقصی را تجربه کرد و پس از استراحت کوتاهی، وظایف سیاسی اش را ادامه داد. او در گفتگوی تلویزیونی که در تاریخ 11 مارس 2007 پخش شد، اظهار داشت که برنامه ای برای حضور در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ندارد. وی در صحبت های خود مدعی شد که تمام عمرش را به فرانسه و صلح خدمت نموده است و پس از کناره گیری از سیاست نیز راه های دیگری را برای ادامه خدمت به کشورش پیدا خواهد نمود.

ژاک شیراک مدتی پس از ترک دفتر رئیس جمهوری، بنیاد شیراک را در ژوئن سال 2008 تاسیس کرد. این بنیاد اهداف انسان محبت آمیز ای را دنبال می نماید.

محکومیت ژاک شیراک به جرم فساد

ژاک شیراک چهره شناخته شده ای در میان مردم فرانسه است و به رغم خدمت هایی که به این ملت داشته، پرونده های قضایی و دادگاه هایی نیز بر علیه او تشکیل شد. بیشتر این پرونده ها به دوران شهرداری ژاک شیراک مربوط می شود و از آنجایی که در زمان تشکیل دادگاه برای محاکمه شیراک، او رئیس جمهور فرانسه بود، دادگاه فرانسه در سال 1999 فرمان مصونیت قضایی ژاک شیراک را صادر کرد. در نتیجه دادگاه ژاک شیراک تا سال 2007 برگزار نشد و در آن موقع پس از انتها مصونیت قضایی، شکایت هایی که از شیراک شده بود دوباره به جریان افتاد.

این دادگاه ها ادامه پیدا کرد تا اینکه در نهایت در تاریخ 15 دسامبر سال 2011، دادگاه ژاک شیراک را مجرم اظهار داشت و او به 2 سال حبس تعلیقی محکوم شد. همان گونه که حتماً در جریان هستید حبس تعلیقی، عملاً زندانی به دنبال ندارد و با توجه به وضعیت پزشکی ژاک شیراک در آن موقع، او حتی در دادگاه نیز حضور پیدا نکرد و هرگز پای او به زندان نرسید.

انتها زندگی ژاک شیراک

ژاک شیراک در تاریخ 26 سپتامبر سال 2019 در حالی که در میان اعضای خانواده اش بود از جهان رفت و جامعه سیاسی فرانسه را در غم و اندوه فرو برد.

منبع: en.wikipedia

منبع: برترین ها

به "نگاهی به زندگی و فعالیت های سیاسی ژاک شیراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به زندگی و فعالیت های سیاسی ژاک شیراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید