نگرانی از پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش همیار مشاوره، ایسنا نوشت: پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) موضوعی نگران کننده ای است که می تواند سلامت فضانوردان و حتی خود ایستگاه را به خطر بی اندازد.

نگرانی از پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین المللی

دانشمندان ناسا دریافته اند که ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) که اکنون خانه شش فضانورد است حاوی باکتری های بیماری زا است. بسیاری از ریزموجودات که روی سطوح وسایل موجود در ایستگاه فضایی پرورش می یابند از زیست لایه های باکتریایی و قارچی هستند که در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند و در حال افزایش این مقاومت هستند. تیم ناسا یافته های خود را در یک مطالعه جدید موسوم به اولین کاتالوگ جامع از میکروب ها در سیستم های فضایی بسته در مجله میکروبیوم منتشر نموده اند. توانایی زیست لایه ها برای ایجاد خوردگی ناشی از میکروب بر روی زمین نیز می تواند موجب تخریب زیرساخت های ایستگاه فضایی گردد.

این میکروب ها از انسان ها می آیند و شبیه به میکروب های موجود در ادارات و بیمارستان های روی زمین هستند. آنها عبارتند از پاتوژن های فرصت طلب مانند استافیلوکوس اوریوس(Staphylococcus aureus) که معمولاً بر روی پوست و در مجرای بینی موجود است و اینتروباکتر(Enterobacter) که در دستگاه گوارش انسان یافت می گردد. اگرچه آنها می توانند روی زمین بیماری زا باشند، اما معین نیست که روی سکونت گاه های فضایی و افراد داخل آنها چه تأثیری می گذارند.

دکتر کاستوری ونکاتسواران یکی از محققان آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا و محقق این مطالعه گفت: میکروب های معینی در فضاهای داخلی در زمین بر روی سلامت انسان تأثیر می گذارند. این امر برای فضانوردان در فضای پروازی اهمیت ویژه ای دارد زیرا آنها به وسایل پزشکی پیشرفته موجود در زمین دسترسی ندارند. محققان به عنوان بخشی از این تحقیق، هر دو تکنیک سنتی و روش های توالی ژنی را برای تجزیه و تحلیل نمونه های جمع آوری شده از سطح هشت مکان در ایستگاه فضایی از جمله پنجره، توالت (که اخیراً ترکید)، دو گالن آب در بخش خدمه ایالات متحده، صندلی تمرینات ورزشی، میز ناهار خوری و محل خواب طی سه پرواز در طول 14 ماه به کار گرفتند.

دکتر ونکاتسواران می گوید: ایستگاه فضایی بین المللی یک سیستم بسته و کاملاً مهر و موم شده است که در معرض میکروگرانش، تشعشع، کربن دی اکسید بالا و گردش هوا به وسیله فیلترهای HEPA است و به عنوان یک محیط سخت محسوب می گردد و مکانی است که باکتری ها تمایل به رشد در آن دارند.

محققان ادعا می نمایند که این مطالعه می تواند به بهبود اقدامات ایمنی برای فضانوردان ناسا، سفرهای فضایی طولانی مدت و یا زندگی در فضا یاری کند.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "نگرانی از پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از پیدا شدن باکتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید