تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری چه شد؟

به گزارش همیار مشاوره، حدود 65 درصد از بازنشستگان در کشور افراد بازنشسته شده در ادارات هستند که هنوز تکلیف افزایش حقوق آن ها معین نشده است.

تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری چه شد؟

به گزارش خبرنگار ، چند روزی است که علاوه بر اهمیت مشخص حقوق و دستمزد برای کارگران، سازمان برنامه و بودجه کشور در تکاپوی همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و نیروهای مسلح است.

عمده ترین مسئله ای که امسال برای این قشر منجربه گله گذاری شد، افزایش 50 درصدی حقوق واریزی برای حقوق بگیران دولتی و محرومیت آن ها از این میزان دریافتی بود. به همین سبب دولت در صدد این موضوع برآمده و قصد دارد دو برابر مبلغ تخصیص یافته سال 98، را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بین آن ها تقسیم کند.

اما طی این سال ها، بازنشستگان چقدر شاهد افزایش حقوق بوده اند؟ طی مقایسه ای کوتاه، ای قشر در سال 95 شاهد افزایش 12 درصدی حقوق خود بودند و کفِ حقوق دریافتی آن ها رقم یک میلیون و 50 هزار تومان مشخص شده بود. این رقم در سال 96 با افزایش اندکی به کفِ حقوقی یک میلیون و 250 هزار تومان صعود کرد به نظر می رسد رقم قابل توجهی نبود.

در این سال ها حدود 25 درصد کل بازنشستگان ما حداقلی بگیر هستند و مابقی افراد بازنشسته در حوزه کشوری و نیرو های مسلح از حداکثر حقوق برخوردار بودند.

به سال 97 می رسیم و متوجه می شویم که بازنشستگان در این سال با رشد 19.5 درصدی حداقل حقوق خود را روی رقم 2 میلیون تومان تثبیت کردند و این رشد در سال های گذشته به عنوان بیشترین افزایش حقوق تلقی می شد.

حال وارد سال 98 شده و رشد چشمگیر حقوق بازنشستگان آن هم به علت افزایش نرخ تورم در سال را شاهدیم، در آن سال حقوق کارمندان دولت 20 درصد و بازنشستگان 18 درصد رشد کرد. به این ترتیب در سال گذشته بازنشستگان کشوری مشمول افزایش حقوق سنواتی 18 درصد با کف 440 هزار تومانی شدند. میانگین حقوق سال 98 در اصل به 3 میلیون و 281 هزار و 647 ریال تصویب شده بود.

ولی اگر افراد کم تر از 30 سال خدمت کرده باشند و یا به دلیل از کار افتادگی، مشمول دریافت حقوق هستند یا به دلیل کمبود سنوات، این افزایش حقوق به میزان 1 میلیون و 875 هزار ریال بوده است.

براساس برنامه ششم توسعه، دولت موظف است حقوق بازنشستگان را طی پنج سال به گونه ای افزایش دهد که تناسبی بین حقوق بازنشستگان باشد، اما با گذشته 3 سال از تصویب قانون برنامه ششم توسعه، دولت نتوانسته اقدام موثری برای اجرایی شدن این قانون انجام دهد.

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این خصوص اظهار داشت: مجلس در سال 98 برای این موضوع مبلغی در حدود 3 هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی کرد، اما دولت از آنجایی که در این راستا اختیاراتی دارد اعتبار ات مربوط به این بخش را به 5 هزار میلیارد تومان افزایش داد. این اختیارات در سال 99 دست ما را بازتر کرده و ماهم رقم 10 هزار میلیارد تومان را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم.

جاوید کارشناس اقتصادی و عضو انجمن اقتصاد دانان ایران در گفت وگو با خبرنگار ، در پاسخ به این سئوال که آیا افزایش 800 هزارتومانی حقوق بازنشستگان در سال 99 کافی است یا خیر؟ اظهار کرد: امسال بازنشستگان با دو بحران شدید روبرو اند اول مسئله اقتصاد کرونایی و دوم تورم حدودا چهل درصدی، و عملا معتقدیم این مبلغ تاثیر چندانی بر روی درآمد آن ها نمی گذارد.

این کارشناس حوزه اقتصادی اظهار داشت: البته نمی توان بیشتر تقصیر ها را بر گردن دولت انداخت به خاطر آنکه شرایط پیش آمده مانند ویروس کرونا و تحریم هایی که آمریکا بر کشور ایران تحمیل کرده سبب شده است تا خزانه دولت در سال 99 با کسری روبرو شود به همین علت دولت قادر نیست تا مبلغ زیادتری را در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان بپردازد.

البته این بین مسئولیت افزایش و امتیازبندی برای رشد درآمد بازنشستگان به نمایندگان کانون ها واگذار شده است، که اولین طرح آن هم با رتبه بندی بازنشستگان کشوری آغاز شد.

طرح اولیه ارائه شده از سوی سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح، مبلغ همسان سازی بین این مبالغ خواهد بود، پایین ترین رتبه (رتبه 5 گروهبان سومی): 582 هزار تومان، بالاترین رتبه (ارتشبدی): 470 هزار تومان البته رتبه های بالا و مقامات، از 20 درصد حق مدیریت نیز (برابر قانون) برخوردار خواهند بود. حال باید منتظر ماند و دید تکلیف 65 درصد از بازنشستگان کشوری چه زمانی مشخص می شود.

انتهای پیام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید